AktualnościFundacja Nowoczesna Polska oraz Ridero IT Publishing zapraszają uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu „Misja – książka!”.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad turniejem objął również Instytut Książki.

„Misja – książka!” ma na celu pokazanie młodzieży, że dzięki nowoczesnej technologii komputerowej, pisanie, czytanie i wspólne tworzenie znacznie wykracza poza schemat kartki i długopisu. Założeniem projektu jest kształtowanie umiejętności twórczego myślenia oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodych ludzi, dając im możliwość przekazania własnego punktu widzenia oraz wyrażenia swoich uczuć i emocji.

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu „Misja – książka!” jest DOM. Dom rozumiany nie jako budynek, ale jako najbliższe nam miejsce, zarówno w sensie geograficznym, jak i emocjonalnym: nasze miasto, podwórko, dzika puszcza w krainie fantasy, ruiny nawiedzonego zamku w horrorze, a może tylko samo łóżko, do którego uciekamy przed światem.

„Misja – książka!” to turniej literacki, w którym zespoły składające się z 3 do 10 młodych autorów, tworzą pod okiem nauczyciela – opiekuna drużyny – zbiór opowiadań i projektują własną książkę od pierwszej do ostatniej strony w Inteligentnym Systemie Wydawniczym Ridero. Na zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych czekają atrakcyjne nagrody.

Rejestracja uczestników konkursu rozpoczyna się już 15 września 2017 roku.

Chętni z naszej szkoły proszeni są o zgłoszenia do biblioteki lub swoich polonistów do 13 października.


II edycja akcji pt. „Młodzieży czytanie” w Książnicy

28 listopada 2017 r. o godzinie 10.00 w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica przy ul. Podgórnej 15/16 w Szczecinie odbędzie się II edycja akcji „Młodzieży czytanie”.

Akcja kierowana jest do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury.

Czytane będą utwory Stanisława Wyspiańskiego, w związku z przypadającą 110. rocznicą jego śmierci oraz dokonanym przez Polaków w ramach akcji Narodowe Czytanie wyborem lektury. W tym roku było to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W wydarzeniu może wziąć udział 20 szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Szkoły biorące udział w „Młodzieży czytaniu” otrzymają  fragment wybranego przez organizatorów utworów Stanisława Wyspiańskiego.

Prezentacja każdego z nich zajmie maksymalnie 10 minut. Organizatorzy pozostawiają dowolność w wyborze formy prezentowanego fragmentu. Tekst może być prezentowany przez kilku wykonawców.

Biblioteka I LO zachęca do wzięcia udziału w tej akcji. Czekamy na Wasze zgłoszenia indywidualne lub grupowe do 13 października (przez łączników lub bezpośrednio w bibliotece).


Uwaga łącznicy z biblioteką!📚
Zapraszamy wszystkich łączników na spotkanie w czytelni 26 września o 10.30 (długa przerwa). Będziemy rozmawiać o zadaniach na bieżący rok szkolny. Obecność przynajmniej jednego przedstawiciela każdej klasy obowiązkowa!

Łącznicy klas pierwszych powinni stawić się w komplecie.


Zakończyło się doroczne Święto Książki w I LO.

Było jak co roku głośne czytanie fragmentów ulubionych książek („5 minut dla książki”). Posłuchaliśmy bardzo różnorodnej literatury: od J. K. Rowling i A. Sapkowskiego poprzez O. Tokarczuk, B. Prusa, J. Austen, po wspomnienia z obozów koncentracyjnych i twórczość własną. Po raz pierwszy czytałyśmy też dzieciom – w poniedziałek 5 czerwca gościli u nas uczniowie z klas zerowych szkoły muzycznej. Zabawa w „Lokomotywę” J. Tuwima i czytanie bajek, a także udział w bookcrossingu (każde dziecko wyszło z książką) sprawiły, ze mamy murowanych kandydatów do udziału w Święcie Książki za rok. Dzieciaki stały się fanami naszej biblioteki, a najbardziej podobała im się antresola!

Najfajniejszą zakładkę bookcrossingową zaprojektował Mateusz Daniel z IIc, ciekawe sleeve face’y nadesłały Alicja Wcisłek z Ia oraz Agata Jurkiewicz i Agnieszka Filar z Ie. W konkursie „Jestem fanem literatury fantasy” najwięcej punktów zdobyła Jagoda Wasiulewska z Ib (niestety tylko 15/42 pkt.). Niektórzy przebrali się za postacie z ulubionych książek (IIg uhonorowała S. Wyspiańskiego i jego „Wesele”).

Jak zawsze najwięcej dyskusji wzbudziły prace literackie nadesłane na konkurs „To się powinno zakończyć inaczej!”, czyli napisanie na nowo ostatniej strony ulubionego utworu. Trzy pierwsze miejsca zajęli: I – ex-aeqo Adrian Pietruszewski z IIg (poprawił A. Sapkowskiego) i Sandra Nowaczyk z Ih (odważna wersja Czerwonego Kapturka), II – Weronika Wojtasik z Ib („Harry Potter”), III – Klaudia Stępień z Ig (bardziej optymistyczne zakończenie „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”).

Zwieńczeniem Święta Książki było spotkanie ze szczecińską pisarką Sylwią Trojanowską, autorką m.in. „Sztuki latania” i „Blisko chmur” (zachęcamy do wypożyczenia z naszej biblioteki). Ciekawie mówiła o swoich pierwszych próbach literackich, cyklu powstawania książki, zbieraniu materiałów i… natchnieniu.Święto Książki – ważne ogłoszenie!

Zapraszamy wszystkich, którzy wpisali się na nasze listy jako uczestnicy konkursów bibliotecznych z okazji Święta Książki w dn. 5-9 czerwca, na krótkie zabranie do czytelni w środę na długiej przerwie.


JUŻ TYLKO TRZY TYGODNIE DO ŚWIĘTA KSIĄŻKI!!!

Uzupełniamy informacje nt. Święta Książki 2017:

  1. Konkurs literacki „To powinno się skończyć inaczej!” oraz wszystkie inne (zakładki, sleeve face, memy) – na prace czekamy do 1 czerwca.
  2. Konkurs na znajomość literatury fantasy – prosimy wszystkich chętnych do biblioteki w środę 17 maja na długiej przerwie.
  3. 6 czerwca odbędzie się spotkanie ze szczecińskimi młodymi pisarkami: Dianą Rose (absolwentka I LO!) i Sylwią Trojanowską. Warto wcześniej sięgnąć po ich książki (niektóre dostępne w naszej bibliotece).

NIEUSTANNIE czekamy na bookcrossingowe książki z Waszych domowych biblioteczek


W 140. rocznicę urodzin Bolesława Leśmiana zachęcamy do czytania jego wierszy mniej znanych CZYTAJ DALEJ


Czytać, czy nie czytać? (Leśmiana) CZYTAJ DALEJ


Dziejbiarz Leśmian CZYTAJ DALEJ


Wszystkie kobiety Leśmiana CZYTAJ DALEJ