Aktualności

 
BIBLIOTERAPIA❓ TAK ❗
Masz już dość wszystkiego? Załamał Cię kolejny lockdown? Nie możesz patrzeć na komputer i naukę zdalną? Sięgnij po książkę! 🙂 Nie tylko baśnie i fantasy mogą spełniać funkcję terapeutyczną. Kupiłyśmy ostatnio trochę pozycji, które pomogą Ci oderwać się od rzeczywistości.
📌 Oczywiście to tylko niektóre z naszych nowości. Zaglądajcie do naszego katalogu i przychodźcie do biblioteki. Jest otwarta codziennie: poniedziałki i środy 8-16, pozostałe dni 8-13. Przypominamy o konieczności rozliczenia zadłużeń. Kto mieszka poza Szczecinem, może odesłać książki pocztą.
PROPOZYCJE:
✅ Dean Burnett „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”
Jeśli kiedykolwiek usłyszałeś/aś: „Traktujesz dom jak hotel!”, „Czy musisz cały czas gapić się w telefon?” lub „Depresja? Weź się w garść!” – ta książka jest dla Ciebie. Autor z humorem opisuje przyczyny nastoletnich problemów, objaśnia, jak funkcjonuje nastoletni mózg (więc może warto podrzucić książkę rodzicom?) i podpowiada, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje.
✅ Dahr Jamail „Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej”.
Akurat ta książka może niespecjalnie odrywa od rzeczywistości, ale porusza na tyle ważny problem naszej epoki, że warto ją przeczytać. Autor na własnej skórze, wspinając się na szczyt Denali, nurkując w Pacyfiku i wędrując przez tundrę, odczuwa agonię Ziemi i bezradność jej mieszkańców. Osobista kronika wszystkich przejawów katastrofy klimatycznej.
✅ Margaret Atwood „Testamenty”
Jeśli wciągnęła Cię Opowieść podręcznej tej samej autorki (lub spodobał Ci się serial), sięgnij po drugą część. To opis życia w Gileadzie po 15 latach, okrutna dystopia ukazująca kraj przemocy wobec kobiet. Bohaterkami są Ciotka Lidia, surowa funkcjonariuszka Gileadu, i młodziutka Agnes, przygotowywana do roli Podręcznej.
✅ Anna Cima „Obudzę się na Shibui”
Czeską Pragę i Tokio połączyła w tej opowieści postać Jany, nastolatki zafascynowanej Japonią, która podczas wizyty w japońskiej stolicy wypowiada życzenie, by zostać tu na zawsze i… wpada w pętlę czasu. Uwięziona w dzielnicy Shibuya zakocha się, a nawet odkryje książkę japońskiego pisarza sprzed stu lat. Naprawdę świetnie napisana powieść!
✅ Tim Johston „Nurt”
Rasowy kryminał. Amerykańska prowincja. Dziewczyna ginie w rzece. Podczas śledztwa przeszłość daje znać o sobie. Kilkanaście lat wcześniej inna dziewczyna zginęła podobnie. Czyżby seryjny morderca?
✅ Damian Jankowski, ks. Andrzej Pęcherzewski „Nie ma wiary bez pytań”
Czy psychoanaliza zastąpi spowiedź? Czy religia jest źródłem cierpień? Co zrobić, by Kościół był wspólnotą, a nie korporacją? Czy Bóg jest wszechmocny? – odpowiedzi na te i inne trudne pytania szuka ks. Andrzej Pęcherzewski, psychoterapeuta, w rozmowie z Damianem Jankowskim.
✅ Arnoszt Lustig „Piękne zielone oczy”
Czeski autor przeżył niemieckie obozy koncentracyjne i po wielu latach napisał opartą na faktach powieść o nastoletniej żydowskiej dziewczynie, która po stracie całej rodziny w Zagładzie trafia do frontowego domu publicznego. Chce przeżyć… Na pytanie, kim jest, odpowiada: „Kawałkiem mięsa z roztrzaskaną duszą”.
 
Idzie wiosna! 😎🌞🥀
To tylko kilka propozycji, nowych książek jest więcej, zaglądajcie do naszego katalogu on line. Piszcie swoje recenzje (nie tylko z nowości!), przesyłajcie na adres: biblioteka@lo1.szczecin.pl – zamieścimy je na naszej stronie!Wasze bibliotekarki

✅ Biblioteka proponuje książki na ożywienie umysłu Zakupiłyśmy trochę nowości:
Lisa Gardner „Powiem tylko raz” – Naprawdę wciągający thriller. Trzy kobiety, podejrzana, pokrzywdzona i policjantka, powiązane wspólnym śledztwem. Ci, którzy przeczytali, pytają o inne książki tej amerykańskiej królowej kryminału. Fabuła z wieloma nieoczekiwanymi zwrotami akcji trzyma w napięciu!
Amy Alkon „Dobre maniery dla miłych ludzi, którzy czasem mówią k***a” – Komu się nigdy nie wyrwało słowo na k…, niech rzuci kamieniem… Reszta niech czyta, bo to najśmieszniejszy podręcznik dobrych manier do zastosowania przez młodych ludzi w XXI wieku. Autorka pisze na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji współczesnego świata. Jedno od wieków się nie zmienia: podstawą bycia kulturalnym człowiekiem nie są drobiazgowe przepisy, jak jeść homara, ale… empatia wobec innych. Zaskoczeni?
Olga Tokarczuk „Czuły narrator” – Tej pozycji chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Zbiór esejów o procesie pisania, o czytaniu. Niełatwe w odbiorze, ale mamy przecież ambitnych czytelników nie tylko z klas humanistycznych
Adrian Tomine „Śmiech i śmierć” – Niezwykły komiks – nie tylko o śmierci i poczuciu straty, ale także o relacjach rodzinnych, twórczości, poszukiwaniu tożsamości, sukcesach i porażkach, czyli o życiu po prostu.
Roger Eatwell, Matthew Goodwin „Narodowy populizm. Zamach na liberalną demokrację” – Cóż, po obserwacji ostatnich wyborów prezydenckich w USA (i nie tylko) chyba jesteśmy wyczuleni na zjawisko populizmu. Autorzy opisują je w dość przystępny sposób, popierając wynikami badań, i uświadamiają nam, że demokracja nie jest dana raz na zawsze. W jakiej rzeczywistości będziemy żyli, zależy od nas. Mocna okładka!
⦁ Eric R. Kandel „Zaburzony umysł” ⦁ David Adam „Ukryty geniusz” Dwie popularnonaukowe publikacje o funkcjonowaniu naszych mózgów, jak wpływają na niego choroby (autyzm, depresja, schizofrenia i in.), jak podnieść swoją inteligencję (nie ma cudownych „pigułek na rozum”, ale można wiele zdziałać odpowiednią dietą), o myśleniu, pamięci i emocjach. Nie tylko dla klas biologicznych!
⦁ Clarissa Goenawan „Perfekcyjny świat Miwako Sumidy” – Ta historia nie może skończyć się dobrze. Tytułowa bohaterka: piękna, inteligentna, wrażliwa studentka, popełnia samobójstwo. Na jaw wychodzą mroczne, skrywane dotąd tajemnice rodzinne. Zakończenie ujawnione jest już na początku opowieści, a fabuła to śledztwo chłopaka, siostry i przyjaciółki dziewczyny, chcących dowiedzieć się tajemnicy Miwako. W tle realistycznie opisana współczesna Japonia.
Megan Campisi „Zjadaczka grzechów” – Recenzenci piszą, że to połączenie Opowieści podręcznej Margaret Atwood i Alicji w Krainie Czarów. Tytułowa bohaterka za kradzież chleba zostaje skazana na bycie „zjadaczką grzechów” – rytualnie towarzyszy umierającym i bierze ich grzechy na siebie. W tle: spisek, morderstwo i dwór królewski XVI-wiecznej Anglii.
⦁ Mats Strandberg „Koniec Apokaliptyczna” – opowieść o dwojgu nastolatkach w świecie, o którym wiadomo, że dokładnie za miesiąc przestanie istnieć. Jak to jest żyć na kredyt z poczuciem nieuniknionego końca? Przekonajcie się sami.
 
Kochani Czytelnicy I LO! 📖📚📔📒
We współpracy z Instytutem Książki biblioteka organizuje już po raz drugi akcję „Upoluj swoją książkę”. Pobierzcie kod z załączonego plakatu, a przez cały listopad będziecie mieli za darmo do 12 nowych, atrakcyjnych książek! Polecamy je Wam na jesienne wieczory, bo nie tylko lekturą obowiązkową człowiek żyje 🙂
Wasze bibliotekarki
PROPOZYCJE BIBLIOTEKI NA JESIEŃ 2020:
1. Młodzież czyta Olgę Tokarczuk 📔
➡️ W listopadzie zapraszamy do czytania tekstów Olgi Tokarczuk. Pierwsi chętni z klas: 2 ep, 2 fp, 2g i 3a, wybrali „Moment niedźwiedzia”, „Opowiadania bizarne” i „Podróż ludzi księgi”. Na kolejne zgłoszenia czekamy do 16 października.
2. 5 minut dla książki ⏰📚
➡️ Z pomocą łączników z biblioteką i w porozumieniu z wychowawcami proponujemy pierwsze 5 minut każdej godziny wychowawczej poświęcić czytaniu: łącznicy, a następnie inni chętni uczniowie prezentują ciekawą książkę, zapraszając do wypożyczenia jej w naszej bibliotece.
3. Zrecenzuj książkę 📕🖌
➡️ Zachęcamy do pisania krótkich recenzji przeczytanych książek. Coś Cię wciągnęło, dało do myślenia – poleć innym! Prześlij tekst w Wordzie na adres: biblioteka@lo1.szczecin.pl. Recenzje zamieścimy na stronie szkoły.
4. „Co ja czytam” – konkurs ogólnopolski 📘🎊
➡️ Do 13 listopada w grupach 3-5-osobowych można zgłaszać do biblioteki prace promujące czytanie (np. zdjęcie z książką, filmik). Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.
5. „Upoluj swoją książkę” ‼️
➡️ W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się kolejna edycja akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę”, dzięki której uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli bezpłatnie przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Zgłosiłyśmy I LO do udziału! W ramach akcji do szkół trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona przez miesiąc mamy darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.


NIEUSTANNIE czekamy na bookcrossingowe książki z Waszych domowych biblioteczek


W 140. rocznicę urodzin Bolesława Leśmiana zachęcamy do czytania jego wierszy mniej znanych CZYTAJ DALEJ


Czytać, czy nie czytać? (Leśmiana) CZYTAJ DALEJ


Dziejbiarz Leśmian CZYTAJ DALEJ


Wszystkie kobiety Leśmiana CZYTAJ DALEJ