Mobility Erasmus Plus Grecja

MOBILITY – ERASMUS PLUS – SALONIKI (GRECJA)

W DNIACH  06 – 12 KWIETNIA 2022  LTTA Progetto –  „ Sui palchi di scuola” – KA 229 2019-1-IT02-KA229-062311_5

Temat: Teatr jako miejsce do wyrażania myśli i uczuć

To spotkanie europejskich partnerów z 6 liceów odbyło się w dniach 6-12 kwietnia 2022. Szkoła organizująca meeting czyli Liceum z Oreokastro  bardzo szczegółowo przygotowała program pobytu. Powitanie na dziedzińcu szkoły oraz wspólny tradycyjny grecki taniec młodzieży zapoczątkowały przyjaźnie oraz współpracę między nimi. Wśród uczniów i nauczycieli tego liceum panuje nastrój wyrozumiałości, wsparcia i szacunku, który wynika z kultury śródziemnomorskiej.

Każdego dnia, zgodnie ze zwyczajem spotkań projektowych odbywały się warsztaty teatralne prowadzone i przygotowane przez reżysera Alessandro Fiorella. Tym razem zaproponował on teksty z różnych tragedii klasycznych mówiące o bezsensownej wojnie, która wyniszcza i upokarza. Dzięki temu doświadczeniu młodzież interpretując te głębokie myśli autorów zbliżyła się do siebie, a publiczność odczuła tragizm odgrywanych sytuacji. Produkt finalny został zagrany na scenie teatru Olympion w Salonikach.

Oprócz zajęć koordynatorów nad dokumentacją oraz laboratoriów teatralnych dla młodzieży pojechaliśmy w pobliże góry Olimp aby podziwiać wodospady, białe szczyty będące częścią Parku Narodowego. Do części poznawczej Grecji należała również wizyta w Verginie wraz z zwiedzaniem Museum of Royal Tombs of Aigai. Przed wyjazdem zorganizowano wspólny spacer po Salonikach z wizytą w Muzeum Archeologicznym.