Biblioteka zaprasza

Idzie wiosna! 😎🌞🥀
To tylko kilka propozycji, nowych książek jest więcej, zaglądajcie do naszego katalogu on line. Piszcie swoje recenzje (nie tylko z nowości!), przesyłajcie na adres: biblioteka@lo1.szczecin.pl – zamieścimy je na naszej stronie!Wasze bibliotekarki
✅ Biblioteka proponuje książki na ożywienie umysłu Zakupiłyśmy trochę nowości:
Lisa Gardner „Powiem tylko raz” – Naprawdę wciągający thriller. Trzy kobiety, podejrzana, pokrzywdzona i policjantka, powiązane wspólnym śledztwem. Ci, którzy przeczytali, pytają o inne książki tej amerykańskiej królowej kryminału. Fabuła z wieloma nieoczekiwanymi zwrotami akcji trzyma w napięciu!
Amy Alkon „Dobre maniery dla miłych ludzi, którzy czasem mówią k***a” – Komu się nigdy nie wyrwało słowo na k…, niech rzuci kamieniem… Reszta niech czyta, bo to najśmieszniejszy podręcznik dobrych manier do zastosowania przez młodych ludzi w XXI wieku. Autorka pisze na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji współczesnego świata. Jedno od wieków się nie zmienia: podstawą bycia kulturalnym człowiekiem nie są drobiazgowe przepisy, jak jeść homara, ale… empatia wobec innych. Zaskoczeni?
Olga Tokarczuk „Czuły narrator” – Tej pozycji chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Zbiór esejów o procesie pisania, o czytaniu. Niełatwe w odbiorze, ale mamy przecież ambitnych czytelników nie tylko z klas humanistycznych
Adrian Tomine „Śmiech i śmierć” – Niezwykły komiks – nie tylko o śmierci i poczuciu straty, ale także o relacjach rodzinnych, twórczości, poszukiwaniu tożsamości, sukcesach i porażkach, czyli o życiu po prostu.
Roger Eatwell, Matthew Goodwin „Narodowy populizm. Zamach na liberalną demokrację” – Cóż, po obserwacji ostatnich wyborów prezydenckich w USA (i nie tylko) chyba jesteśmy wyczuleni na zjawisko populizmu. Autorzy opisują je w dość przystępny sposób, popierając wynikami badań, i uświadamiają nam, że demokracja nie jest dana raz na zawsze. W jakiej rzeczywistości będziemy żyli, zależy od nas. Mocna okładka!
⦁ Eric R. Kandel „Zaburzony umysł” ⦁ David Adam „Ukryty geniusz” Dwie popularnonaukowe publikacje o funkcjonowaniu naszych mózgów, jak wpływają na niego choroby (autyzm, depresja, schizofrenia i in.), jak podnieść swoją inteligencję (nie ma cudownych „pigułek na rozum”, ale można wiele zdziałać odpowiednią dietą), o myśleniu, pamięci i emocjach. Nie tylko dla klas biologicznych!
⦁ Clarissa Goenawan „Perfekcyjny świat Miwako Sumidy” – Ta historia nie może skończyć się dobrze. Tytułowa bohaterka: piękna, inteligentna, wrażliwa studentka, popełnia samobójstwo. Na jaw wychodzą mroczne, skrywane dotąd tajemnice rodzinne. Zakończenie ujawnione jest już na początku opowieści, a fabuła to śledztwo chłopaka, siostry i przyjaciółki dziewczyny, chcących dowiedzieć się tajemnicy Miwako. W tle realistycznie opisana współczesna Japonia.
Megan Campisi „Zjadaczka grzechów” – Recenzenci piszą, że to połączenie Opowieści podręcznej Margaret Atwood i Alicji w Krainie Czarów. Tytułowa bohaterka za kradzież chleba zostaje skazana na bycie „zjadaczką grzechów” – rytualnie towarzyszy umierającym i bierze ich grzechy na siebie. W tle: spisek, morderstwo i dwór królewski XVI-wiecznej Anglii.
⦁ Mats Strandberg „Koniec Apokaliptyczna” – opowieść o dwojgu nastolatkach w świecie, o którym wiadomo, że dokładnie za miesiąc przestanie istnieć. Jak to jest żyć na kredyt z poczuciem nieuniknionego końca? Przekonajcie się sami.