Współpraca z partnerską szkołą

W dniach 12-16.-5.2024 kilkoro uczniów z klas 3b i 2c pod opieką p. Agnieszki Parzychowskiej i p. Doroty Jardzioch udało się do naszej szkoły partnerskiej Gymnasium Carolinum w Neustrelitz, aby wziąć udział w pierwszej edycji WIlly Cup, projektu, w którym oprócz uczniów I LO i Gymnasium Carolinum uczestniczyli również uczniowie z Norwegii ze szkoły w Jessheim. W każdym zespole pracowało po dwóch uczniów norweskich, polskich i niemieckich. Patronat nad projektem objęła Fundacja im. Willi Brandta. W czasie trwania projektu uczniowie zajmowali się szeroko rozumianą ekologią, połączoną z badaniami naukowymi nad trzema ekosystemami: lasem, łąkami i terenami bagiennymi oraz problematyką zarządzania zasobami leśnymi, ochroną klimatu, bioróżnorodności (ochrona gatunkowa). Uczniowie dokonywali m. in. pomiarów drzew i biomasy, obliczali pochłaniany przez las dwutlenek węgla i magazynowany węgiel w celu opracowania strategii działania na rzecz ochrony środowiska. Wyniki swoich badań uczniowie przedstawili w prezentacjach w auli Gymnasium Carolinum. Gościem na uroczystym zakończeniu projektu i wręczeniu certyfikatów był minister środowiska dr Till Backhaus oraz przedstawiciele Fundacji Lasy Przyszłości (Wälder für Morgen)..

Sami uczniowie napisali tak:

Na początku wszyscy mieliśmy mieszane uczucia wobec tego projektu, ponieważ obawialiśmy się, że nie dogadamy się z innymi uczestnikami, lecz gdy zaczęliśmy się lepiej poznawać przez różnego rodzaju zajęcia integracyjne, atmosfera była coraz lepsza. Cały projekt był bardzo fajnym i nowym przeżyciem, którego w szkole byśmy nie doświadczyli. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się wiele na temat środowiska i jak sprawić, by jego stan się polepszał. Poznaliśmy też wielu nowych ludzi, z którymi współpraca była dla nas wszystkich przyjemnością. Szkoła, w której mieliśmy przyjemność być parę razy, zrobiła na nas wielkie wrażenie, ze względu na jej świetną organizację i panujący tam porządek. Widok na jezioro ze szkolnych okien był naprawdę niesamowity. Uważamy też, iż cały wyjazd był tak dobrze zorganizowany, że nie dało się nudzić. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się czegoś na temat niemieckiej i norweskiej kultury, co na pewno poszerzyło nasze horyzonty. Cały obóz zostawił niezapomniane chwile w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że z niektórymi osobami ponownie się kiedyś spotkamy. Willy Cup to niesamowity projekt, pełen wrażeń, na który każdy powinien chcieć pojechać.