Młodzi pamiętają…

Młodzież I LO w Szczecinie rozpoczyna pilotażowy projekt „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”.
W dniach 31.07. -2.08.2019 r. delegacja młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie pod opieką Doroty Jardzioch, Jolanty Leśnik oraz Dariusza Szerszenia uczestniczyła w obchodach 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oficjalnie rozpoczynając pilotażowy projekt „upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość” .
Kulminacyjnym punktem pobytu w stolicy był udział w spotkaniu szefów MSZ Polski i Niemiec – Jacka Czaputowicza i Heiko Maasa – z młodzieżą polską i niemiecką w dniu 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. W swoim przemówieniu minister Czaputowicz powiedział: „Niezmiernie się cieszę, że wraz z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, Heiko Maasem, mogę w tym szczególnym dniu gościć w progach Muzeum Powstania Warszawskiego i zwrócić się do polskiej i niemieckiej młodzieży. Szczególnie serdecznie witam obecnych tu młodych ludzi z Polski i Niemiec – uczestników projektu „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”, nad którym, wraz z ministrem Maasem, objęliśmy honorowy patronat” oraz „Gdy pośród nas jest coraz mniej naocznych świadków tamtych wydarzeń, to Wy wkrótce przejmiecie pałeczkę w tej swoistej sztafecie pokoleń”. Po zakończeniu części oficjalnej oraz zrobieniu pamiątkowego zdjęcia młodzież mogła porozmawiać z ministrami na temat nowego projektu w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tego samego dnia oddaliśmy hołd bohaterskim powstańcom, którzy walczyli o wolną Polskę. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, a o 17.00, w godzinę „W”, o której 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” wraz z mieszkańcami stolicy i turystami zgromadzonymi wokół Kolumny Zygmunta III Wazy na pl. Zamkowym. Wieczorem mogliśmy uczestniczyć w śpiewaniu powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego podczas koncertu pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.
W czasie pobytu w stolicy młodzież mogła zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów POLIN oraz gmach Sejmu RP i uczestniczyć w burzliwych obradach dotyczących inwestycji w zakresie budowy portów zewnętrznych mającej usprawnić rozwój polskich portów morskich.
Relacja: p. Jolanta Leśnik – nauczyciel j.niemieckiego