Nasza drużyna w „Szkole Orląt”

We wtorek 19 czerwca 2018 do stolicy polskiego lotnictwa wojskowego zjechały z całej Polski najlepsze drużyny młodych lotników planszowych. Odbył się tam finał I Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Obrony Narodowej. W szranki w dęblińskiej „Szkole Orląt” stanęły 34 zespoły podzielone na dwie kategorie: kadetów (uczniowie szkół podstawowych) i juniorów (uczniowie szkół średnich). Drużyny graczy reprezentowały różne zakątki kraju: Lubelszczyznę, Małopolskę, Pomorze Zachodnie, Podkarpacie oraz region łódzki i Bydgoszcz.

Naszą szkołę reprezentowali: Kosma Sochański IIf, Cezary Zubkiewicz IIh, Patryk Puszkar IIh. Opiekun grupy: p. Bartosz Bynowski

Aby móc zagrać w wielkim finale w stworzone przez Instytut Pamięci Narodowej gry „303”, „111” i „7”, trzeba było zająć wysokie lokaty w zorganizowanych wcześniej eliminacjach regionalnych.

Uczestników powitał dr Mateusz Marek, p.o. naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej BEN IPN. Następnie odbył się test wiedzy historycznej, który wykazał dużą znajomość historii polskiego lotnictwa wojskowego wśród młodych graczy. Same rozgrywki okazały się zacięte – choć utrzymane w duchu fair play – i wyczerpujące. Stąd wieczorny powrót na kwaterę do perły polskiego renesansu – Kazimierza Dolnego został powitany przez wszystkich z entuzjazmem.

Drugi dzień turnieju przyniósł nie mniejsze emocje niż pierwszy. Zaraz po śniadaniu młodzież rozpoczęła zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, w tym Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego oraz Centrum Kondycyjno-Sprawnościowego Przygotowania do Lotów.