Nowości w bibliotece

BIBLIOTERAPIA❓ TAK ❗Masz już dość wszystkiego? Załamał Cię kolejny lockdown? Nie możesz patrzeć na komputer i naukę zdalną? Sięgnij po książkę! 🙂 Nie tylko baśnie i fantasy mogą spełniać funkcję terapeutyczną. Kupiłyśmy ostatnio trochę pozycji, które pomogą Ci oderwać się od rzeczywistości.📌 Oczywiście to tylko niektóre z naszych nowości. Zaglądajcie do naszego katalogu i przychodźcie do biblioteki. Jest otwarta codziennie: poniedziałki i środy 8-16, pozostałe dni 8-13. Przypominamy o konieczności rozliczenia zadłużeń. Kto mieszka poza Szczecinem, może odesłać książki pocztą.
PROPOZYCJE:
✅ Dean Burnett „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”.
Jeśli kiedykolwiek usłyszałeś/aś: „Traktujesz dom jak hotel!”, „Czy musisz cały czas gapić się w telefon?” lub „Depresja? Weź się w garść!” – ta książka jest dla Ciebie. Autor z humorem opisuje przyczyny nastoletnich problemów, objaśnia, jak funkcjonuje nastoletni mózg (więc może warto podrzucić książkę rodzicom?) i podpowiada, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje.
✅ Dahr Jamail „Koniec lodu”.
Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej”. Akurat ta książka może niespecjalnie odrywa od rzeczywistości, ale porusza na tyle ważny problem naszej epoki, że warto ją przeczytać. Autor na własnej skórze, wspinając się na szczyt Denali, nurkując w Pacyfiku i wędrując przez tundrę, odczuwa agonię Ziemi i bezradność jej mieszkańców. Osobista kronika wszystkich przejawów katastrofy klimatycznej.
✅ Margaret Atwood „Testamenty”.
Jeśli wciągnęła Cię Opowieść podręcznej tej samej autorki (lub spodobał Ci się serial), sięgnij po drugą część. To opis życia w Gileadzie po 15 latach, okrutna dystopia ukazująca kraj przemocy wobec kobiet. Bohaterkami są Ciotka Lidia, surowa funkcjonariuszka Gileadu, i młodziutka Agnes, przygotowywana do roli Podręcznej.
✅ Anna Cima „Obudzę się na Shibui”.
Czeską Pragę i Tokio połączyła w tej opowieści postać Jany, nastolatki zafascynowanej Japonią, która podczas wizyty w japońskiej stolicy wypowiada życzenie, by zostać tu na zawsze i… wpada w pętlę czasu. Uwięziona w dzielnicy Shibuya zakocha się, a nawet odkryje książkę japońskiego pisarza sprzed stu lat. Naprawdę świetnie napisana powieść!
✅ Tim Johston „Nurt”.
Rasowy kryminał. Amerykańska prowincja. Dziewczyna ginie w rzece. Podczas śledztwa przeszłość daje znać o sobie. Kilkanaście lat wcześniej inna dziewczyna zginęła podobnie. Czyżby seryjny morderca?
✅ Damian Jankowski, ks. Andrzej Pęcherzewski „Nie ma wiary bez pytań”.
Czy psychoanaliza zastąpi spowiedź? Czy religia jest źródłem cierpień? Co zrobić, by Kościół był wspólnotą, a nie korporacją? Czy Bóg jest wszechmocny? – odpowiedzi na te i inne trudne pytania szuka ks. Andrzej Pęcherzewski, psychoterapeuta, w rozmowie z Damianem Jankowskim.
✅ Arnoszt Lustig „Piękne zielone oczy”
Czeski autor przeżył niemieckie obozy koncentracyjne i po wielu latach napisał opartą na faktach powieść o nastoletniej żydowskiej dziewczynie, która po stracie całej rodziny w Zagładzie trafia do frontowego domu publicznego. Chce przeżyć… Na pytanie, kim jest, odpowiada: „Kawałkiem mięsa z roztrzaskaną duszą”.