Weekend z kulturą „prawdziwą”

W miniony weekend uczniowie I LO w Szczecinie brali udział w historyczno-kulturalnym projekcie związanym z tragicznymi losami Polaków zsyłanych w głąb sowieckiej Rosji po 1939 roku.

Z początkiem nowego roku szkolnego, 1 września br., prezydium Samorządu Uczniowskiego udało się na wernisaż świadectw ocalałych zesłańców pod hasłem ,,Sybiracy na Pomorzu Zachodnim”. Uczestnicy wystawy wysłuchali relacji świadków tragicznych wydarzeń zawiązanych z deportacją polskich rodzin w głąb Związku Radzieckiego. Wygłoszone przez Sybiraków świadectwa, szczególnie te związane z losem dzieci, wywarły na słuchaczach niezapomniane wrażenie.
W piątek, 3 września, odbył się koncert ,,Kresy klasycznie” inaugurujący ,,VII Turniej Muzyków Prawdziwych”. Przybyli na to wydarzenie uczniowie naszego liceum mieli okazję wysłuchać utworów klasycznych inspirowanych kresowym folklorem takich kompozytorów jak Romualda Twardowskiego czy Romana Palestra. Tego wieczoru miała miejsce także prapremiera koncertu fortepianowego autorstwa Mateusza Czarnowskiego. Inspiracją dla artysty była twórczość popularyzatora folkloru na Ziemiach Zachodnich, cymbalisty Edwarda Mojsaka, mieszkańca Gryfina. Utwór brawurowo wykonał szczeciński pianista Patryk Matwiejczuk z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod batutą Miłosza Bembinowa.
W niedzielę zaś, 5 września, odbył się koncert finałowy Turnieju. Tym razem uczniowie udali się w muzyczną podróż dookoła Polski, słuchając utworów ludowych śpiewanych i granych przez artystów z różnych części naszego kraju. Była to żywa lekcja historii, muzyki oraz języka polskiego. Zwieńczeniem wydarzenia był występ sanockiego zespołu ,,Wernyhora”, którego utwory sięgają muzycznych tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza.Udział w wyżej opisanych wydarzeniach kulturalnych nie byłby możliwy, gdyby nie międzypokoleniowa współpraca i zaproszenie młodzieży oraz jej opiekunów od Ogólnopolskiego Związku Sybiraków oraz Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków.
Szkolni melomani wyszli z filharmonii wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia, które z pewnością dadzą dobre owoce w przyszłości, za co są już dzisiaj wdzięczni szczecińskim Sybirakom.
Mateusz Zajdecki, uczeń klasy III Fp