Miłośnicy Melpomeny

W przeddzień Święta Zmarłych uczniowie klas trzecich i drugich naszej szkoły wraz z polonistą I LO udali się do Teatru Współczesnego w Szczecinie na spektakl „Beckomberga”, który wyreżyserowała Anna Augustynowicz. Przedstawienie oparte jest na historii rodzinnej Sary Stridsberg – pobycie ojca pisarki w szpitalu psychiatrycznym.

Młodzież miała okazję spotkać się  z niełatwą, lecz inspirującą inscenizacją, która pokazała, w jakim stopniu traumatyczne przeżycia z przeszłości wpływają na późniejsze losy człowieka, a także czy możliwe jest wyparcie z pamięci pielęgnowanych przez siebie demonów.

Jedna z uczennic napisała po spektaklu: „Sztuka ta była dla mnie odbiorczym wyzwaniem. Kolejne sceny nie układały się w spójną całość, ale były złożone z pojedynczych rozmów pomiędzy postaciami. Miałam wątpliwości, czy szukać ogólnego kontekstu, czy skupić się tylko na słowach padających w pojedynczych 'wspomnieniach’. Tematyka oraz ogólna perspektywa życiowa, jaką ten spektakl kreuje, wprawiły mnie w posępny nastrój. Rzecz dzieje się w szpitalu dla umysłowo chorych, gdzie pacjenci przypominają sobie o swojej nieprzejrzystej i traumatycznej przeszłości. Sądzę, że ta sztuka miała na celu skłaniać odbiorców do głębokich refleksji na temat bezsilności i samotności…”. [Iga Z., kl. 3 fp]