Przygotowania do Jubileuszu 20-lecia współpracy

W czwartek, 25 stycznia 2024 r. roku grupa uczniów z naszej szkoły udała się do miejscowości Schwerin w Niemczech, stolicy landu Meklemburgia – Pomorze Przednie na spotkanie
z uczniami i uczennicami ze szkoły partnerskiej Gymnasium Carolinum w Neustrelitz.
Celem spotkania była uroczysta inauguracja obchodów 20 – lecia współpracy naszych szkół.

Przedsięwzięcia związane z tą rocznicą będą odbywać się przez cały rok szkolny 2024/2025,
a niektóre jeszcze wiosną 2024. Patronat nad obchodami objęła premier Meklemburgii, pani Birgitt Hesse, z którą mieliśmy okazję krótko porozmawiać. Uczniowie polscy zaprosili p. Hesse do odwiedzenia naszej szkoły i naszego miasta. Parlament Meklemburgii mieści się w przepięknym zamku. Przez pracownika Landtagu uczniowie zostali wprowadzeni w kulisy niemieckiego systemu parlamentarnego. Mieliśmy też możliwość zwiedzenia muzeum zamkowego, a po wspólnym obiedzie uczniowie obu szkół mieli okazję obserwować obrady Landtagu i przysłuchiwać się wypowiedziom posłów. Nasza wizyta zakończyła się spotkaniem z dwoma parlamentarzystami, odpowiedzialnymi za wspieranie współpracy polsko – niemieckiej na panelu dyskusyjnym, podczas którego uczniowie mogli panom posłom zadawać pytania związane m. in. z rozwijaniem współpracy w rejonie przygranicznym oraz funkcjonowaniem parlamentu „od środka”. Zapoznaliśmy panów posłów z tematyką projektów wymian, które do tej pory realizowaliśmy w ramach współpracy naszych szkół. Gymnasium Carolinum reprezentowane bylo przez Dyrektora p. Henry Tesch oraz nauczycieli tej szkoły, stronę polską reprezentowali p. Dorota Jardzioch i p. Artur Piekara. Mamy nadzieję, że spotkanie to zapoczątkuje rok pełen nowych i ciekawych projektów, w których uczniowie obu szkół będą mieli okazję nawiązywać kontakty, rozwijać swoje umiejętności językowe, a przy okazji dobrze się bawić.