Dzień Sybiraka

84 lata temu rozpoczęła się fala sowieckiego terroru skierowana wobec narodu polskiego, czego skutkiem były m. in. masowe wywózki Polaków na Syberię. Wielu z naszych rodaków zmarło po drodze, ci, którzy przeżyli w bydlęcych wagonach,  pracowali ponad siły na mroźnej Północy.
W sumie podczas czterech deportacji na „nieludzką ziemię” trafiło ponad milion polskich obywateli.

By oddać hołd ofiarom tej jednej z najtragiczniejszych kart polskiej historii przy Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, 9 lutego br., w strugach deszczu z śniegiem, odbyła się okolicznościowa uroczystość. Hołd ofiarom złożyli przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych oraz żyjący do dzisiaj świadkowie wydarzeń i ich rodziny. Nie zabrakło wojskowej asysty oraz salwy honorowej.

W tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli I LO w Szczecinie –
uczniów i pedagogów, którzy, w obecności sztandaru szkoły, złożyli w miejscu pamięci ofiar stalinowskiego terroru symboliczne kwiaty.

To dla nas wszystkich prawdziwa lekcja patriotyzmu!